Nowe podatki w Polsce na 2021 rok

Rok 2020 nie należy do najlepszych. Chociaż jeszcze nie dobiegł on końca już wiadomo o nowych podatkach. Na co trzeba się przygotować wraz z nadejściem nowego roku? Rząd wprowadza całą listę nowych podatków i opłat – zobacz czego będą dotyczyć. Niektóre z nich nie posiadają jeszcze określonego terminu wejścia w życie, natomiast część z nich wejdzie w życie już 1 stycznia 2021 roku.

portfel

Podatek cukrowy

Od 1 stycznia 2021 w życie ma wejść podatek cukrowy, czyli opłata od napojów z dodatkiem cukru i innych substancji słodzących. Dotyczy to również napojów alkoholowych o objętości poniżej 300 ml. Cena niektórych słodkich napojów ma wzrosnąć nawet o 40%.

Opłata za zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi

Opłata dotycząca napojów alkoholowych zawartości alkoholu poniżej i powyżej 18% o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi głównie o tzw. małpki. Opłata wejdzie w życie wraz z dniem rozpoczęcia nowego roku.

Opłata mocowa

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie również nowa opłata mocowa dotycząca rachunków za energię elektryczną. Początkowo opłata miała wejść w życie w październiku 2020 roku, ale przedłużono jej okres przejściowy. Opłata ma zapewnić gwarancje stałych dostaw prądu – w związku z czym na fakturze id stycznia 2021 r. zacznie się pojawiać pozycja “opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu”.

Unijny podatek od plastiku

Podatek ma na celu pobudzenie w obywatelach UE nawyków proekologicznych, dzięki czemu powinno zostać ograniczone zanieczyszczanie środowiska. Podatek ma zacząć obowiązywać od początku roku 2021. Przedsiębiorcy zapłacą za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi.

Opłata depozytowa za smary

Wraz z próbą wdrażania nawyków ekologicznych, wprowadzona zostanie również opłata depozytowa za smary. Jest ona związana z użytkowaniem substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Opłata wejdzie w życie 24 miesiące po ogłoszeniu ustawy.

Poza pojawieniem się nowych podatków i opłat podwyższeniu ulegnie m.in. podatek od psa oraz opłata targowa i uzdrowiskowa.

PIT

Powiązane artykuły